SEWBL Champions - Clyman Canners


Playoff Champions - Plymouth Flames

2018 Playoffs

SEWBL Regional

* The top 4 seeds based on SEWBL regular season record advance to single elimination SEWBL regional

** Winner advances to Class A State Tournament

 

#1 - Clyman Canners

#2 - Hartford Hawks

#3 - Kewaskum A's

#4 - Sussex Cardinals

 

July 24th - at West Bend Clyman Canners 3  Sussex Cardinals 2  F/8
July 25th - at Hartford Kewaskum A's 7  Hartford Hawks 1
July 31st - at Slinger Sussex Cardinals 5  Hartford Hawks 1
July 31st - at West Bend (Championshp) Clyman Canners 7  Kewaskum A's 0

 

Clyman Canners advance to Class A State Tournament

MVP - Josh Oswald

 

SEWBL Playoffs

* The 5-11 seeds based on SEWBL regular season record will play in the single elimination SEWBL Playoffs

 

#5 - Rubicon Red Sox

#6 - West Bend Braves

#7 - Plymouth Flames

#8 - Milwaukee Beavers

#9 - Johnson Creek Pioneers

#10 - Pewaukee Muskies

#11 - West Bend Benders

 

July 24th - at West Bend West Bend Braves 6  West Bend Benders 5
July 24th - at Slinger Plymouth Flames 8  Pewaukee Muskies 7
July 24th - at Johnson Creek Johnson Creek Pioneers 4  Milwaukee Beavers 2
July 31st - at Slinger Johnson Creek Pioneers 7  Rubicon Red Sox 4
July 31st - at West Bend Plymouth Flames 12  West Bend Braves 8  F/10
August 4th - at West Bend (Championship) Plymouth Flames 12  Johnson Creek Pioneers 2 

 

Plymouth Flames - SEWBL Playoff Champions

MVP - Derek Hall

 

2018 Schedule

DATE
TIME
AWAY TEAM
 
HOME TEAM
 
STATUS
May 5 - Saturday
1:30pm
West Bend Braves
5
Hartford Hawks
3
FINAL
May 11 - Friday
7:30pm
Plymouth Flames
-
West Bend 7 Up
-
PPD
May 14 - Monday
7:30pm
Kewaskum A's
5
West Bend Braves
6
FINAL
May 16 - Wednesday
7:30pm
West Bend Braves
0
Plymouth Flames
9
FINAL
May 16 - Wednesday
7:30pm
Milwaukee Beavers
5
Johnson Creek
6
FINAL
May 16 - Wednesday
7:30pm
Kewaskum A's
23
West Bend Benders
2
FINAL
May 18 - Friday
7:30pm
Rubicon Red Sox
11
Hartford Hawks
15
FINAL
May 18 - Friday
7:30pm
West Bend Benders
2
West Bend 7 Up
20
FINAL
May 20 - Sunday
1:30pm
Hartford Hawks
12
Plymouth Flames
2
FINAL
May 20 - Sunday
1:30pm
West Bend Benders
0
Rubicon Red Sox
9
FINAL
May 22 - Tuesday
7:30pm
Kewaskum A's
12
Johnson Creek
2
FINAL
May 22 - Tuesday
7:30pm
West Bend Benders
0
West Bend Braves
10
FINAL
May 22 - Tuesday
7:30pm
Sussex Cardinals
4
Clyman Canners
3
FINAL
May 23 - Wednesday
7:30pm
Plymouth Flames
5
Milwaukee Beavers
15
FINAL
May 23 - Wednesday
7:30pm
Pewaukee Muskies
-
Kenosha Kings
-
PPD
May 26 - Saturday
1:00pm
Kenosha Kings
10
Kewaskum A's
8
FINAL
May 26 - Saturday
1:30pm
Plymouth Flames
6
Rubicon Red Sox
11
FINAL
May 26 - Saturday
5:00pm
Pewaukee Muskies
11
West Bend Braves
1
FINAL
May 27 - Sunday
1:30pm
Plymouth Flames
2
Kewaskum A's
14
FINAL
May 27 - Sunday
1:30pm
Clyman Canners
16
Johnson Creek
3
FINAL
May 30 - Wednesday
7:30pm
Clyman Canners
-
Kewaskum A's
-
PPD
June 1 - Friday
7:30pm
Sussex Cardinals
-
Kenosha Kings
-
PPD
June 3 - Sunday
12:00pm
Milwaukee Beavers
13
Kenosha Kings
4
FINAL
June 3  - Sunday
2:00pm
Milwaukee Beavers
1
Kenosha Kings
11
FINAL
June 3 - Sunday
1:00pm
West Bend 7 Up
10
Sussex Cardinals
7
FINAL
June 5 - Tuesday
7:30pm
Sussex Cardinals
1
Kewaskum A's
2
FINAL
June 6 - Wednesday
7:30pm
Pewaukee Muskies
5
Johnson Creek
6
FINAL
June 6 - Wednesday
7:30pm
Clyman Canners
8
Rubicon Red Sox
2
FINAL
June 7 - Thursday
7:30pm
Kenosha Kings
15
West Bend 7 Up
7
FINAL
June 8 - Friday
7:30pm
West Bend Braves
3
West Bend 7 Up
15
FINAL
June 9 - Saturday
1:30pm
Pewaukee Muskies
0
Clyman Canners
9
FINAL
June 12 - Tuesday
7:30pm
Sussex Cardinals
19
Johnson Creek
5
FINAL
June 13 - Wednesday
7:30pm
West Bend Benders
1
Hartford Hawks
22
FINAL
June 13 - Wednesday
7:30pm
West Bend Braves
0
Clyman Canners
10
FINAL
June 16 - Saturday
12:00pm
Kenosha Kings
13
Rubicon Red Sox
17
FINAL
June 16 - Saturday
2:00pm
Kenosha Kings
11
Pewaukee Muskies
3
FINAL
June 16 - Saturday
2:30pm
West Bend 7 Up
15
Milwaukee Beavers
3
FINAL
June 17 - Sunday
12:0pm
Sussex Cardinals
6
Pewaukee Muskies
1
FINAL
June 20 - Wednesday
7:30pm
Plymouth Flames
11
West Bend Benders
2
FINAL
June 20 - Wednesday
7:30pm
Rubicon Red Sox
11
Johnson Creek
3
FINAL
June 21 - Thursday
7:30pm
Pewaukee Muskies
-
Kenosha Kings
-
PPD
June 21 - Thursday
7:30pm
West Bend 7 Up
7
Rubicon Red Sox
10
FINAL
June 21 - Thursday
7:30pm
Milwaukee Beavers
12
West Bend Benders
4
FINAL
June 23 - Saturday
1:00pm
Plymouth Flames
-
Sussex Cardinals
-
PPD
June 23 - Saturday
1:30pm
Johnson Creek
2
Clyman Canners
6
FINAL
June 27 - Wednesday
7:30pm
Johnson Creek
2
Hartford Hawks
7
FINAL
June 27 - Wednesday
7:30pm
Pewaukee Muskies
0
Hartford Hawks
9
FINAL
June 27 - Wednesday
7:30pm
Milwaukee Beavers
2
Clyman Canners
5
FINAL
June 28 - Thursday
7:30pm
Kewaskum A's
1
West Bend 7 Up
0
FINAL
July 4 - Wednesday
1:00pm
Pewaukee Muskies
7
West Bend 7 Up
12
FINAL
July 5 - Thursday
7:30pm
Kewaskum A's
1
Kenosha Kings
4
FINAL
July 6 - Friday
7:30pm
Pewaukee Muskies
0
Kewaskum A's
9
FINAL
July 10 - Tuesday
7:30pm
West Bend Braves
6
Rubicon Red Sox
5
FINAL
July 10 - Tuesday
7:30pm
Milwaukee Beavers
4
Hartford Hawks
14
FINAL
July 11 - Wednesday
7:30pm
West Bend Benders
5
Plymouth Flames
24
FINAL
July 12 - Thursday
6:30pm
Milwaukee Beavers
1
Sussex Cardinals
6
FINAL
July 14 - Saturday
7:30pm
Hartford Hawks
-
West Bend 7 Up
-
PPD
July 17 - Tuesday
7:30pm
Rubicon Red Sox
5
Sussex Cardinals
6
FINAL
July 18 - Wednesday
7:30pm
Pewaukee Muskies
0
Rubicon Red Sox
9
FINAL
July 18 - Wednesday
7:30pm
West Bend Benders
5
Johnson Creek
10
FINAL
July 18 - Wednesday
7:30pm
Clyman Canners
20
Hartford Hawks
21
FINAL
July 18 - Wednesday
7:30pm
Milwaukee Beavers
10
Kewaskum A's
3
FINAL
July 21 - Saturday
12:00pm
Kenosha Kings
8
West Bend Braves
9
FINAL
July 21 - Saturday
2:00pm
Kenosha Kings
6
Plymouth Flames
5
FINAL
August 3 - Friday
7:30pm
Pewaukee Muskies
0
Milwaukee Beavers
9
FINAL
August 11 - Saturday
1:00pm
West Bend Braves
1
Sussex Cardinals
12
FINAL
 
 
 
 
 
 
 
SEWBL Regional
 
 
 
 
 
 
July 24 - Tuesday
6:45pm
Clyman Canners
8
Sussex Cardinals
4
F/8
July 25 - Wednesday
7:30pm
Kewaskum A's
7
Hartford Hawks
1
FINAL
July 31 - Tuesday
6:30pm
Sussex Cardinals
1
Hartford Hawks
5
FINAL
July 31 - Tuesday
6:45pm
Kewaskum A's
0
Clyman Canners
7
FINAL
 
 
 
 
 
 
 
SEWBL Playoffs
 
 
 
 
 
 
July 24 - Tuesday
7:30pm
Johnson Creek
3
Milwaukee Beavers
2
FINAL
July 24 - Tuesday
8:30pm
Pewaukee Muskies
7
Plymouth Flames
8
FINAL
July 24 - Tuesday
8:45pm
West Bend Benders
5
West Bend Braves
6
FINAL
July 31 - Tuesday
8:30pm
Johnson Creek
7
Rubicon Red Sox
4
FINAL
July 31 - Tuesday
8:45pm
Plymouth Flames
12
West Bend Braves
8
F/10
August 4 - Saturday
12:00pm
Johnson Creek
2
Plymouth Flames
12
FINAL

2018 Standings

TEAM W L GB
Hartford Hawks 7 1 --
Kewaskum A's 6 2 1.0
Clyman Canners 6 2 1.0
West Bend 7 Up 5 2 1.5
Sussex Cardinals 5 2 1.5
Rubicon Red Sox 4 4 3.0
West Bend Braves 4 4 3.0
Plymouth Flames 3 4 3.5
Milwaukee Beavers 3 5 4.0
Johnson Creek Pioneers 3 6 4.5
Pewaukee Muskies 1 6 5.5
West Bend Benders 0 9 7.5